Referat 17. januar, 2025
Ekstraordinært møte. Fra agenda: Henvendelse ang. prøveuttak av skjelett ved KHM (2024/140). Henvendelse ang. innsyn i opplysninger om materiale ved BAS (2024/149).
Tid: 10:00 - 11:00
Sted: Digitalt
Til stede: Sean Dexter Denham (leder), Therese Robertsen, Elin Rose Myrvoll, Kjetil Fretheim, Siri Forsmo, Sølvi Vik, Torgeir Sørensen, Jens Rytter, Julia Kotthaus, Asgeir Svestad
Forfall: Gorm Idar Johansen
Fra sekretariatet: Lene Os Johannessen (referent)
1 - Konstituering av møte
Innkalling og agenda ble godkjent
Ingen ble vurdert inhabile i saksbehandlingen.
2 - Henvendelse ang. prøveuttak av skjelett ved KHM (2024/140)
Sakspapirer var på forhånd vedlagt agenda.
Se egen uttalelse i sak 2024/140 her: Uttalelser fra Skjelettutvalget
3 - Henvendelse ang. innsyn i opplysninger om materiale ved BAS (2024/149)
Sakspapirer var på forhånd vedlagt agenda.
Den 5. desember 2024 mottok Skjelettutvalget en henvendelse fra Marte Spangen, førsteamanuensis ved Kulturhistorisk museum, Universitetet i Oslo, angående tilgang på informasjon om kjønn og alder for individene som er undersøkt fra utgravningene i Neiden tidlig på 1900-tallet og som ble gjenbegravd der i 2011.
Utvalget besluttet at de ikke kan ta endelig stilling til saken før det er avklart hvem som har eierskap til dataene. I den forbindelse anbefaler utvalget at henvender tar kontakt med Sametinget og UiT – Norges arktiske universitet for å få avklart eierskap til materialet og hvilke avtaler som gjelder for prøvene fra Neiden-materialet. Når avklaring angående eierskap er på plass, og om det da fremdeles er ønskelig eller nødvendig med en rådgivende uttalelse fra Skjelettutvalget, kan henvender ettersende informasjonen, slik at utvalget kan ta dette med i videre saksbehandling.
Lene sender utvalgets råd til henvender per e-post.