Vedtak i klagesaker
39 resultater
-
Nye mønstre - langsiktige effekter
2026/29 [Klagesak]Saken gjaldt en registerbasert effektevaluering av familieoppfølgingstiltaket «Nye mønstre», med data om blant annet levekår, tjenestebruk og diagnoser for en casegruppe og en matchet kontrollgruppe. REK vurderte prosjektet som medisinsk og helsefaglig forskning og stilte krav om samtykke fra casegruppen samt informasjon og reservasjonsrett for kontrollgruppen. Klager ønsket å gjennomføre prosjektet uten samtykke.
NEM foretok en vurdering av prosjektets formål, og fant at det først og fremst undersøker tjenestebruk og pasientatferd, og ikke helseutfall. Prosjektets formål er dermed ikke å frembringe ny kunnskap om helse og sykdom, og det kreves ikke forhåndsgodkjenning fra REK.
Klagen ble avvist, REKs vedtak ble opphevet.
Vis detaljer
- Institusjon
- Universitetet i Agder
- Klager
Eirin Mølland, prosjektleder
- Førsteinstans
- REK vest
- Henvisninger
Helseforskningsloven §§ 2, 4 bokstav a, 9 og 10 tredje ledd; forskningsetikkloven § 10 tredje ledd og forvaltningsloven § 34.
Klagen avvises, da prosjektet faller utenfor helseforskningsloven og kravet om forhåndsgodkjenning, jf. helseforskningsloven §§ 2 og 9. REKs vedtak av 22.12.2025 oppheves.
Vedtaket er endelig og kan ikke påklages, jf. forskningsetikkloven § 10 tredje ledd.
NEM minner om at forsker skal sikre at all forskning skjer i henhold til anerkjente forskningsetiske normer, både under forberedelse, gjennomføring og rapportering av forskning, og ved andre forskningsrelaterte aktiviteter. jf. forskningsetikkloven § 4. Også forskningsansvarlig institusjon har et ansvar for å sikre at forskningen ved institusjonen skjer i henhold til anerkjente forskningsetiske normer, jf. forskningsetikkloven § 5.Prosjektet vil være omfattet av de interne regler som gjelder ved forskningsansvarlig virksomhet. Det er virksomhetens ansvar å sørge for at prosjektet følger gjeldende reguleringer for behandling av helseopplysninger.
-
Kunstig intelligens som beslutningsstøtte ved henvendelser om akutt hjerneslag til 113
2025/146 [Klagesak]Ved hjelp av et kunstig intelligens-verktøy (KI) vil prosjektet analysere det som blir sagt i 113-samtalen og sammenholde det med pasientens sykehushistorikk, medikamentbruk og blodprøveresultater.
Søknaden omhandler en endring av prosjektet. En ny kohort på 80 000 deltagere skal inkluderes for å utvikle og validere KI-modellen. Lydlogger er blant dataene som skal inkluderes, men disse skal i all hovedsak håndteres av KI-modellen, ikke mennesker. Søker ber om fritak fra krav om samtykke og krav om å sende informasjonsskriv til deltakerne, begrunnet dels i at det er for arbeidskrevende å innhente samtykke fra så mange. I tillegg viser tidligere erfaring med informasjonsskriv om bruk av KI-modeller at dette kan være forvirrende for pasienter og virke mot sin hensikt.
NEM finner at prosjektet er potensielt svært samfunnsnyttig, men gir ikke klager medhold. Det vises spesielt til at prosjektet ønsker å behandle sensitive data "særlig i form av lydopptak fra situasjoner der deltakere har vært svært sårbare". NEM vektlegger også forskningsdeltageres selvbestemmelsesrett. NEM skriver videre:
"[F]or å bevare tilliten til systemet i den brytningstiden vi nå er inne i med bruk av KI i forskningsprosjekter, er [det] særlig viktig med transparens og god informasjon til deltakerne."
Vis detaljer
- Institusjon
- Haukeland universitetssykehus
- Klager
Guttorm Brattebø
Helse Bergen HF - Haukeland universitetssykehus
- Førsteinstans
- REK vest
- Henvisninger
Helseforskningsloven § 10 annet ledd og helseregisterloven § 19 e fjerde ledd.
Helseforskningsloven § 13.
NEM gir ikke klager medhold, og REKs vedtak opprettholdes.
Vedtaket er endelig og kan ikke påklages, jf. forskningsetikkloven § 10 tredje ledd.
Dersom forskningsprosjektet gjennomføres med utsendelse av informasjonsskriv med reservasjonsrett, minner NEM om forskers plikt til å sikre at all forskning skjer i henhold til anerkjente forskningsetiske normer. Dette gjelder både under forberedelse, gjennomføring og rapportering av forskning, og ved andre forskningsrelaterte aktiviteter. jf. forskningsetikkloven § 4. Også forskningsansvarlig institusjon har et ansvar for å sikre at forskningen ved institusjonen skjer i henhold til anerkjente forskningsetiske normer, jf. forskningsetikkloven § 5.
Prosjektleder skal sende sluttmelding til REK på eget skjema via REK-portalen senest 6 måneder etter sluttdato 31.08.2025, jf. helseforskningsloven § 12. NEM har forlenget sluttdato ca. tilsvarende den tiden det har tatt å behandle klagen. Hvis det skulle være behov for ytterligere forlengelse, må det søkes REK. Dersom prosjektet ikke starter opp eller gjennomføres, meldes dette også via skjemaet for sluttmelding.
-
Barn i Bergen – runde 4
NEM 2024/32 [Klagesak]Den nasjonale forskningsetiske komité for medisin og helsefag (NEM) viser til klage på vedtak datert 07.11.2023, fra Regionale komiteer for medisinsk og helsefaglig forskningsetikk (REK) vest. REK tok ikke klagen til følge, og den ble oversendt til NEM for videre behandling.
NEM tok klagen til behandling i sitt møte den 22.04.2024. Klagen ble behandlet med hjemmel i helseforskningsloven § 10 tredje ledd, jf. forskningsetikkloven § 10 tredje ledd og forvaltningsloven § 34.
Vis detaljer
- Klager
Klager
- Førsteinstans
- REK vest
NEM gir ikke klager medhold i at det må innhentes nytt samtykke for videre deltakelse i prosjektet. Komiteen anser reservasjonsrett som tilstrekkelig, og opprettholder REKs vedtak på dette punktet.
NEM gir klager medhold i at utsendelse av informasjon om reservasjonsrett via SMS ikke er tilstrekkelig. Informasjon med reservasjonsrett skal sendes alle deltakere per Digipost eller brevpost.
Vedtaket er endelig og kan ikke påklages, jf. forskningsetikkloven § 10 tredje ledd.
-
Dekoding av Dødsprosesser hos personer med Demens ved Digital thanotyping (5-D)
NEM 2023/166 [Klagesak]Den nasjonale forskningsetiske komité for medisin og helsefag (NEM) viser til klage på vedtak datert 11.10.2023 fra Regionale komiteer for medisinsk og helsefaglig forskningsetikk (REK) vest. REK tok ikke klagen til følge, og klagen ble oversendt NEM for videre behandling.
NEM tok klagen til behandling i sitt møte den 30.01.2024. Klagen ble behandlet med hjemmel i helseforskningsloven § 10 (3), jf. forskningsetikkloven § 10 (3) og forvaltningsloven § 34.
Vis detaljer
- Institusjon
- Universitetet i Bergen
- Klager
Bettina Husebø
- Førsteinstans
- REK vest
Klager får medhold i sin klage, på følgende vilkår:
- Det innhentes samtykke fra pasienten selv, der det er mulig.
- Intervensjoner/ målinger skal avsluttes dersom deltakeren gir uttrykk for et ønske om ikke å delta, viser ubehag, frykt eller motstand.
- Informasjons- og samtykkeskrivet må oppdateres for å være i samsvar med opplysninger gitt i søknaden.
- Informasjons- og samtykkeskjema sendes REK for godkjenning av endringene.
- Første vilkår i REKs vedtak av 11.10.2023 er tilfredsstillende oppfylt.
Vedtaket er endelig og kan ikke påklages, jf. forskningsetikkloven § 10 (3).
-
FS-databasen (Innleggelsesregisteret) som brukt i CVDNOR prosjektet
NEM 2022/9 [Klagesak]Den nasjonale forskningsetiske komité for medisin og helsefag (NEM) viser til klage på vedtak
fra REK vest datert 29.06.2022. REK tok ikke klagen til følge, og klagen ble oversendt NEM for
videre behandling.NEM tok klagen til behandling i sitt møte den 17.10.2022. Klagen ble behandlet med hjemmel i
forskningsetikkloven § 10 (3) og forvaltningsloven § 34Vis detaljer
- Institusjon
- Universitetet i Bergen
- Klager
Janicke Igland
- Førsteinstans
- REK vest
Klager gis ikke medhold. Se vedtaksbrev for mer informasjon.
-
Effekter av ulike arbeidstidsordninger på sykefravær blant helsearbeidere - en registerstudie
NEM 2023/99 [Klagesak]Den nasjonale forskningsetiske komité for medisin og helsefag (NEM) viser til klage på vedtak fra Regionale komiteer for medisinsk og helsefaglig forskningsetikk (REK) vest datert 03.05.2023. REK tok ikke klagen til følge, og klagen ble oversendt NEM for videre behandling.
NEM tok klagen til behandling i sitt møte den 14.09.2023. Klagen ble behandlet med hjemmel i helseforskningsloven § 10 (3), jf. forskningsetikkloven § 10 (3) og forvaltningsloven § 34.
Vis detaljer
- Institusjon
- Universitetet i Bergen
- Klager
Erlend Sunde
- Førsteinstans
- REK vest
Prosjektet faller utenfor helseforskningsloven, og trenger ikke en forskningsetisk forhåndsgodkjenning. NEM opphever REKs vedtak.
-
Reumatisk hjertesykdom: helsetjenestebruk blant foreldre og foresatte i Sør-provinsen, Zambia
NEM 2023/72 [Klagesak]Den nasjonale forskningsetiske komité for medisin og helsefag (NEM) viser til klage på vedtaket til Regional komité for medisinsk og helsefaglig forskningsetikk i Vest-Norge (REK vest), datert 07.03.2023. REK vest tok ikke klagen til følge, og klagen ble oversendt NEM for videre behandling.
NEM tok klagen til behandling i sitt møte den 17.04.2023. Klagen ble behandlet med hjemmel i helseforskningsloven § 10 (3), jf. forskningsetikkloven § 10 (3) og forvaltningsloven § 34.
Vis detaljer
- Institusjon
- Universitetet i Bergen
- Klager
Ingvild Fossgard Sandøy
- Førsteinstans
- REK vest
Klager får medhold i at prosjektet ikke faller innenfor lovens geografiske virkeområde, og prosjektet trenger dermed ingen forhåndsgodkjenning av REK.
Vedtaket er endelig og kan ikke påklages, jf. forskningsetikkloven § 10 (3).
-
Pasienter med perforert magesår diagnostisert ved Stavanger universitetssykehus
NEM 2023/58 [Klagesak]Den nasjonale forskningsetiske komité for medisin og helsefag (NEM) viser til klage på REK vest sitt vedtak datert 11.04.2022. REK tok ikke klagen til følge, og klagen ble oversendt NEM for videre behandling.
NEM tok klagen til behandling i sitt møte den 05.09.2022. Klagen ble behandlet med hjemmel i helseforskningsloven § 10 (3), jf. forskningsetikkloven § 10 (3) og forvaltningsloven § 34.
Vis detaljer
- Institusjon
- Stavanger Universitetssykehus
- Klager
Jon Arne Søreide
- Førsteinstans
- REK vest
Klager får ikke medhold. REK vest sitt vedtak av 11.04.2022 opprettholdes.
-
Dialogbasert tidlig oppdagelse
NEM 2023/45 [Klagesak]Prosjektsøknaden ble behandlet og godkjent første gang i REK vest den 16.09.2020. I opprinnelig prosjektsøknad var det planlagt å innhente samtykke fra begge foreldrene. Den 04.05.2022 ble det søkt om en endring i prosjektet, hvor det nå var ønskelig å innhente samtykke fra bare en av de foresatte. I tillegg ble det søkt om å kunne etterspørre samtykke inntil to ganger pr. SMS.
REK vest godkjente purring inntil to ganger pr. SMS, ettersom det har vært godkjent i lignende saker tidligere. REK godkjente ikke søknaden om å innhente samtykke bare fra én foresatt.
Prosjektleder klagde på dette, og viste blant annet til at barna ikke direkte deltok i studien, da det er foreldrene som svarer på spørreskjema og deltar i samtale med barnehagelæreren.
REK opprettholdt sitt vedtak, og sendte klagen til NEM for behandling.
Da det vil innhentes store mengder data som så skal kobles sammen, anser NEM dette som å gå utover «den daglige og ordinære omsorgen for barnet». Det må derfor foreligge et samtykke til dette fra begge foresatte før opplysningene kan innhentes. Informasjons- og samtykkeskjema må godkjennes av REK.
For resten av prosjektet har NEM kommet til at det nok med samtykke fra én foresatt. Der deltar ikke barna direkte, da det er foresatt som besvarer spørreskjema og deltar i samtaler med barnehagelæreren. Dette mener NEM kan ligge innenfor det som er «den daglige og ordinære omsorgen for barnet». I de tilfellen det iverksettes tiltak for det enkelte barnet vil det ikke være tiltak tilpasset studien, og tiltakene vil være de samme som foreldre og barn som ikke deltar i studien får. Begge foresatte må alltid samtykke til at ev. nye tiltak settes i gang. Informasjons- og samtykkeskjema må godkjennes av REK.
Klager får delvis medhold.
Ved innhenting og kobling av data fra henholdsvis Legemiddelregisteret, Norsk pasientregister og Helseprofil 0–20 må det innhentes samtykke fra begge foreldre med foreldreansvar. For resten av prosjektet er det nok med samtykke fra én foresatt.Det må utformes to forskjellige informasjons- og samtykkeskjemaer. Disse må godkjennes av REK vest.
Vedtaket er endelig og kan ikke påklages, jf. forskningsetikkloven § 10 (3).Vis detaljer
- Institusjon
- Haukeland universitetssykehus
- Klager
Ingvar Bjelland
- Førsteinstans
- REK vest
Klager gis delvis medhold
-
inTOXICate:Utfall ved forgiftning som årsak til innleggelser i intensivavdeling i Europa og andre kontinent
NEM 2022/42 [Klagesak]Den nasjonale forskningsetiske komité for medisin og helsefag (NEM) viser til klage på vedtak
fra REK vest datert 20.12.2021. REK tok ikke klagen til følge, og klagen ble oversendt NEM for
videre behandling.
NEM tok klagen til behandling i sitt møte den 24.03.2022. Klagen ble behandlet med hjemmel i
helseforskningsloven § 10 (3), jf. forskningsetikkloven § 10 (3) og forvaltningsloven § 34Vis detaljer
- Institusjon
- Stavanger Universitetssykehus
- Klager
Kristian Strand
- Førsteinstans
- REK vest
Klagen tas ikke til følge. REK vest sitt vedtak av 201.12.2021 blir stående.
Vedtaket er endelig og kan ikke påklages, jf. forskningsetikkloven § 10, 3. ledd.